img-004

Drzwi szklane – popularne rozwiązanie do domu lub biura

Szklane drzwi coraz częściej są wybierane do pomieszczeń, w których liczą się funkcjonalność i nowoczesny design. Są one dostępne w tak wielu wariantach, że łatwo można dopasować je do przestrzeni biurowej, dużych sal konferencyjnych, ale też prywatnych domów i mieszkań. Można cenić je nie tylko za efekt wizualny, jaki zapewniają, ale też za możliwość zainstalowania nawet przy niewielkim metrażu. Jakie są rodzaje szklanych drzwi? W jakich pomieszczeniach się sprawdzają? Na co warto zwrócić uwagę przy ich zakupie? Na te pytania odpowiemy w dalszej części artykułu.

Rodzaje drzwi ze szkła

Wśród dostępnych modeli drzwi szklanych są produkty, które różnią się między sobą sposobem montażu i otwierania. Dzięki temu wpisują się w różne wnętrza i odpowiadają na potrzeby przestrzeni pożytku publicznego i prywatnych mieszkań. Decydując się na drzwi szklane, możesz wybierać między takimi modelami jak:

Drzwi szklane w futrynie

Jest to typ drzwi najbardziej przypominający te tradycyjne, które na ogół montujemy w swoich domach. Mogą być one montowane w ościeżnicach wykonanych z różnych materiałów. Do wnętrz biurowych najczęściej wybiera się szklane drzwi z ościeżnicą aluminiową, gdyż takie rozwiązanie wygląda niezwykle nowocześnie i profesjonalnie, dzięki czemu znakomicie oddaje firmowy charakter. Tego typu drzwi można jednak zamawiać również w klasycznej drewnianej futrynie. Te dają nieco cieplejszy wystrój, idealny do sypialni, salonu czy domowego gabinetu. Występują one wyłącznie w postaci drzwi przymykanych, co oznacza, że zamykają się tak jak zwykłe drzwi do mieszkań.

Drzwi szklane bez futryny

Takie drzwi bardzo przypominają poprzednio omawiany model, z tym że nie są montowane w futrynie. Dzięki temu zapewniają efekt lekkości i pewnej nonszalancji, która świetnie pasuje do każdego rodzaju wnętrz. Drzwi bez futryny występują w dwóch wariantach: przymykanym oraz wahadłowym (mogą być wyposażone w system automatycznego zamykania). Można stosować je w salach konferencyjnych, przeszklonych gabinetach czy jako drzwi łączące dwa pomieszczenia biurowe, których pracownicy często ze sobą współpracują. To subtelne rozwiązanie, które nie zaburza wystroju wnętrza, więc wpisuje się w każde pomieszczenie.

Drzwi szklane bez futryny

Drzwi przesuwne szklane

To rodzaj drzwi, które otwierają się przez przesuwanie na boki za pomocą prowadzenia górnego lub dolnego. Są one doskonałym rozwiązaniem w przypadku podziału pomieszczeń o niewielkiej przestrzeni, bo nie zajmują wiele tak potrzebnego w nich wolnego miejsca. Mogą być również stosowane wszędzie tam, gdzie od czasu do czasu chcemy połączyć dwa pomieszczenia, aby zyskać większą przestronność, a więc w między jadalnią a kuchnią, między pokojami dzieci czy gabinetami pracowników. Warto jednak pamiętać, że nie w każdym miejscu montaż takich drzwi jest możliwy. Ściana musi w tym wypadku być odporna na duże obciążenie, więc nie należy stosować tego rozwiązania przy płytach z karton-gipsu.

Drzwi przesuwne szklane

Drzwi szklane dwuskrzydłowe

Modele dwuskrzydłowe przeznaczone są przede wszystkim do dużych pomieszczeń w budynkach użyteczności publicznej. Niezwykle efektownie prezentują się jako drzwi wejściowe do firmy lub do dużych sal wspólnych. Można używać ich jednak także w domu – na przykład jako drzwi tarasowe. Takie rozwiązanie zajmuje sporo miejsca i dość jednoznacznie określa styl przestrzeni, dlatego nadaje się przede wszystkim do pomieszczeń o dużym metrażu i surowym designie.

Drzwi szklane dwuskrzydłowe

Drzwi szklane do kabin prysznicowych

Jak łatwo domyślić się z nazwy, te drzwi montujemy w łazienkach, by chronić wnętrze przed zalaniem wodą z prysznica. Mogą być one wyposażone w różnego rodzaju uchwyty i mieć przeróżne rozmiary, dzięki czemu łatwo je dopasować do rozmiarów pomieszczenia i stylu wnętrza. Prezentują się one dużo bardziej elegancko niż osłony plastikowe i mogą być dowolnie personalizowane, a do tego są twardsze, mniej podatne na odbarwienia czy zarysowania.

Drzwi szklane do kabin prysznicowych

Typy szkła do zastosowania w drzwiach wewnętrznych i zewnętrznych

Wybierając szklane drzwi, czy to wewnętrzne, czy zewnętrzne, warto też zastanowić się, jakie szkło będzie najlepsze w danym wypadku. Do dyspozycji mamy wiele różnych wariantów, które nie wszędzie sprawdzają się jednakowo dobrze. Wśród najpopularniejszych typów szkła do drzwi znajdują się:

  • szkło hartowane – ten rodzaj szkła jest dużo wytrzymalszy od tradycyjnego, dzięki czemu jest polecany do mieszkań, w których bawią się dzieci czy tych pomieszczeń biurowych, gdzie ryzyko uszkodzenia drzwi jest spore – na przykład w pokojach użytku wspólnego, w których stale panuje duży ruch. Tego typu szkło nie tylko jest dużo trwalsze, ale też gdy jednak ulegnie uszkodzeniu, rozsypuje się na niewielkie kawałki, które mniej zagrażają ludziom w pobliżu
  • szkło zbrojone – jest ono na stałe zespojone z cieniutką metalową siateczką, która sprawia, że szkło się nie rozsypuje w przypadku pęknięcia. Jest to bardzo trwały gatunek szkła, który można stosować w drzwiach zewnętrznych i wszędzie tam, gdzie bezpieczeństwo jest szczególnie wskazane. Jego specyficzny, nowoczesny wygląd sprawia, że drzwi ze szkłem tego rodzaju idealnie pasują do wnętrz i budynków industrialnych
  • szkło mleczne – przy tworzeniu tego szkła wykorzystuje się folię w kolorze mlecznym, która sprawia, że staje się ono matowe i nieprzezroczyste. Dlatego to właśnie z niego wykonuje się szklane drzwi do łazienki, sypialni, gabinetów i do wszystkich tych miejsc, w których ważne jest zachowanie prywatności.
  • szkło przezroczyste – z tego materiału najczęściej tworzymy drzwi szklane wewnętrzne. Można śmiało stosować je w pomieszczeniach domowych i służbowych tam, gdzie nie ma dużego ryzyka uszkodzeń. Jest to najtańszy rodzaj szkła, dlatego odpowiada tym osobom, które muszą liczyć się z ograniczonym budżetem
  • szkło z grafiką – nie jest to właściwie oddzielny rodzaj szkła, ale warto tu zaznaczyć, że można zdecydować się również na takie rozwiązanie. Na każdym rodzaju tafli możemy umieścić grafikę, dzięki czemu drzwi zyskają dodatkowy walor ozdobny. Może być to obraz, wektorowy projekt czy nawet zwykłe zdjęcie

Czy drzwi ze szkła to dobre rozwiązanie?

Oczywiście nie da się udzielić na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Z pewnością jednak to rozwiązanie ma wiele zalet. Sprawdza się zwłaszcza w budynkach użyteczności publicznej, gdzie decyduje o nowoczesnym wyglądzie wnętrz. Szklane drzwi są minimalistyczne i eleganckie, więc stanowią oznakę prestiżu firmy i znacznie uatrakcyjniają wygląd siedziby. Są niezastąpione również w sklepach, salonach fryzjerskich czy gabinetach urody – tam ważne są nie tylko ze względu na wystrój, ale również konieczność dostępu do światła naturalnego. Szklane drzwi do salonu czy na taras sprawiają za to, że przestrzeń wydaje się większa i jaśniejsza, a przy tym nie dają wrażenia izolacji od współdomowników. Przesuwne drzwi szklane są z kolei dobrą alternatywą dla tradycyjnych, jeśli w pomieszczeniu jest mało miejsca, gdyż zajmują niedużą przestrzeń i nie powodują problemów z otwieraniem. Są niezwykle przydatne wszędzie tam, gdzie okna są na tyle małe, że nie dostarczają odpowiedniej ilości światła słonecznego, by czuć się komfortowo. Przeszklone wejście może więc być wielkim atutem w wielu sytuacjach, a to, czy warto się na nie zdecydować, jest przede wszystkim kwestią indywidualnych upodobań.

Gdzie kupić drzwi ze szkła?

Szklane drzwi warto kupować tam, gdzie jest ich największy wybór, czyli u producenta. W standardowych marketach budowlanych oferta ograniczona jest do najbardziej popularnych modeli, więc wielu osobom trudno jest znaleźć coś dla siebie. Na stronach wytwórców elementów szklanych z reguły można znaleźć dużo więcej produktów oraz zamówić drzwi na wymiar czy personalizowane w inny sposób. Profesjonalne doradztwo specjalistów, którzy znają branżę od wielu lat, ułatwia podjęcie decyzji i poznanie wszystkich dostępnych rozwiązań. Korzystając ze sklepu online, można przy tym zamówić drzwi ze szkła z wysyłką bezpośrednio do domu, co jest i bezpieczne, i wygodne.

Szkło Lustra Okna
Nasz adres
My na Facebooku
Zadzwoń
+48 510 948 290
Zadzwoń
Przewiń do góry