trendy architektoniczne 2021

Trendy architektoniczne 2021

Poprzedni rok był przełomowy dla każdej branży. Pandemia mocno wpłynęła na rzeczywistość, dlatego architekci musieli odnaleźć się pośród formujących się trendów i zaproponować takie rozwiązania, które są w stanie harmonizować zachwiane nastroje społeczeństwa. Przestrzeń, w której żyjemy na co dzień, ma ogromne znaczenie, zatem co w 2021 roku czeka architekturę w zakresie projektowania zarówno przestrzeni prywatnej, jak i miejskiej?

Industrial wiecznie żywy

Początki stylu industrialnego, który od wielu sezonów jest w designerskiej czołówce, datuje się na lata 40. XX wieku, a lokalizuje w Ameryce, gdzie fabryczne i przemysłowe budynki zostały przeznaczone pod wynajem. Wysokie sufity, duże okna, ogromna przestrzeń, cegła, inspirująca surowość wnętrza – to wszystko przyciągnęło m.in. nowojorskich artystów, którzy garściami czerpali z tych budynków.

Współczesny styl industrialny doskonale sprawdzi się nie tylko w wielkich pomieszczeniach. Celem projektantów w 2021 roku jest tak przeprowadzona renowacja budynków przemysłowych, aby zachować ich wartość kulturową i linię architektoniczną w konkretnym mieście.

Minimalizm raz!

Trudno powiedzieć, żeby wracał do łask, bo to kolejny po industrialu styl, który w 2021 roku stawia na absolutną harmonię w przestrzeni, niezwykłą funkcjonalność oraz swoje atuty, czyli m.in. panoramiczne okna, obszerne balkony czy kolorystyczną neutralność frontów budynku.

Dużą rolę w minimalizmie pełni… szkło, w którym się specjalizujemy. Zarówno w obrębie projektów prywatnych, jak i publicznych lokalizacji (np. centra handlowe, biurowce czy hotele), szkło jako materiał pożądany wysuwa się na prowadzenie, wprowadzając do przestrzeni wrażenie optycznego powiększenia konkretnego pomieszczenia. Szklane zabudowy, szklane panele czy szklane dekoracje to tylko niektóre propozycje z naszej oferty, które doskonale wpisują się w nurt współczesnego minimalizmu.

Eko wciąż w formie

Ekologiczne rozwiązania i bycie jeszcze bliżej natury to jedno z najważniejszych wyzwań dla architektów. Co prawda z przestrzeni miejskiej niestety znikają drzewa, natomiast projektanci próbują przywrócić praktyki zazieleniania budynków, np. za pomocą zielonych dachów czy pionowej lub poziomej elewacji prywatnych domów, instytucji kulturalnych, przedsiębiorstw czy szkół. Ma to nie tylko niezaprzeczalną wartość estetyczną, która architektonicznie z pewnością wyróżnia fronty, ale również w 100% proekologiczną. W jaki sposób? To proste! Zazielenianie niesie ze sobą mnóstwo korzyści, np. pochłania dwutlenek węgla, zmniejsza hałas, zapewnia siedliska dla ptaków czy ogranicza absorpcję ciepła.

Akcja innowacja

Obok idei eko dumnie stoją trendy w zakresie wykorzystywania nowoczesnych technologii, które przede wszystkim odpowiadają za funkcjonalność przestrzeni, w której żyjemy lub pracujemy. W 2021 roku innowacje będą oscylować wokół inteligentnych budynków mających na celu zagwarantować użytkownikom wiele udogodnień i usprawnień. Sterowanie oświetleniem, nawadnianiem, muzyką to tylko część możliwości, jakie daje inteligentny dom czy biuro. W trosce o środowisko producenci oferują coraz więcej rozwiązań, które cechują się dużą wydajnością w zużyciu energii, co jest niejako odpowiedzią na potrzeby konsumentów w zakresie świadomości dbania o środowisko.

Open space nie tylko w biurze

Duże i otwarte przestrzenie z przeszkleniami to mocny trend w 2021 roku nie tylko w architekturze biurowej, ale także prywatnej, mieszkaniowej. Jeśli o przeszkleniach mowa, nie możemy nie wspomnieć o naszej ofercie. Zapraszamy do sekcji z Kreatorem Luster lub do Strefy Architekta celem współpracy!

Podsumowując: trendy 2021 skupiają się wokół pełnego zaangażowania w zrównoważoną architekturę opartą na zrównoważonym rozwoju w nurcie eko.

Szkło Lustra Okna
Nasz adres
My na Facebooku
Zadzwoń
+48 510 948 290
Zadzwoń
Przewiń do góry